Laserowa korekcja wad wzroku

Nowe życie w kilka sekund!

LASEROWA KOREKCJA WAD WZROKU – DLACZEGO WARTO?

Jedni po prostu nie lubią siebie w okularach, a do soczewek kontaktowych nie mogą lub nie chcą się przyzwyczaić. Dla wielu bardzo ważny jest sport, a na rowerze, na nartach, w wodzie czy na boisku okulary przeszkadzają. Coraz większa jest też świadomość komunikacji niewerbalnej i wpływu tego jak wyglądamy, z jakimi zmagamy się trudnościami na szerokość i jakość ścieżki zawodowej to coraz częstsze argumenty „za” wykonaniem zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Laserowa korekcja wad wzroku to obecnie najszybszy, najskuteczniejszy i najmniej kłopotliwy sposób na pozbycie się krótkowzroczności, dalekowzroczności i astygmatyzmu.

Laserowa korekcja wzroku jest najlepszą odpowiedzią na pytanie jak pozbyć się okularów i zapomnieć o szkłach kontaktowych, ale widzieć lepiej. Laserowa operacja oczu przywracając ostre widzenie dodaje pewności siebie i pozwala realizować się w nowych obszarach zawodowych.

PRZYGOTOWANIE DO ZABIEGU
W dniu zabiegu należy być wypoczętym i zrelaksowanym. Po przygotowaniach formalnych (wystawieniu rachunku, podpisaniu zgody na przeprowadzenie zabiegu) pacjent jest proszony przez pielęgniarkę do sali przedoperacyjnej, gdzie przebiera się w strój operacyjny (fartuch, osłona głowy i obuwia). Pielęgniarka dokładnie przemywa twarz pacjenta środkami dezynfekującymi skórę oraz aplikuje krople znieczulające. Następnie pacjent przechodzi do sali zabiegowej, gdzie kładzie się na stole zabiegowym lasera. Na oko zostaje założona niewielka rozwórka – przy tej czynności pacjent może poczuć lekki dyskomfort. Lekarz wytłumaczy w jaki sposób należy się zachowywać podczas zabiegu, który trwa kilkadziesiąt sekund i jest bezbolesny.

Przed zabiegiem nie należy:

  • zakładać soczewek kontaktowych: miękkich na 7 dni, a twardych i torycznych na 21 dni przed zabiegiem,
  • 48 godzin przed korekcją nie wolno spożywać alkoholu,
  • na 24 godziny przed zabiegiem nie powinno się spożywać napojów kofeinowych,
  • używać kosmetyków w okolicach twarzy i oczu (makijaż, kremy itp.).
  • Zabiegi wykonujemy metodą LASIK oraz metodami powierzchownymi, a o wyborze metody decyduje lekarz.

Metoda LASIK
W metodzie LASIK za pomocą urządzenia o nazwie mikrokeratom, chirurg tworzy okrągły płatek rogówki.
Płatek rogówki jest odchylany, aby odsłonić jej głębsze warstwy. W związku z tym, że oko jest przytrzymywane przez tzw. pierścień ssący, w czasie zabiegu nie ma ryzyka, że wykonamy (świadomie czy mimowolnie) jakikolwiek ruch, który wpłynie na precyzję wykonania zabiegu.
Po przygotowaniu pola pod działanie lasera po raz kolejny sprawdzany jest program korekcji, przeznaczony dla konkretnego pacjenta. Następnie lekarz prosi aby przez chwilę patrzeć w świetlny punkt, podczas gdy za pomocą lasera excimerowego modelowana jest powierzchnia rogówki. Wiązka światła laserowego w delikatny sposób odparowuje nadmiar tkanki, kształtując i wyrównując tym samym powierzchnię rogówki.
Po zakończeniu laserowania, utworzony wcześniej płatek jest delikatnie i precyzyjnie umieszczany na swoim miejscu i rozpoczyna się proces gojenia oka. Przylegający płatek tworzy naturalny opatrunek.

Metoda StreamLight
Streamlight to metoda bezdotykowa laserowej korekcji wzroku. Zabieg polega na jednoczasowym usunięciu nabłonka rogówki oraz korekcji dioptrii laserem excimerowym – w odróżnieniu od klasycznych metod PRK, podczas których chirurg usuwa nabłonek ręcznie. Oko pacjenta dotyka jedynie rozwórka, która w bezbolesny sposób powstrzymuje powieki przed mruganiem. W trakcie zabiegu nie są wykorzystywane żadne inne narzędzia chirurgiczne. Dzięki zaawansowanej technologii modułu streamlight, zabieg jest precyzyjniejszy a proces gojenia znacząco krótszy w porównaniu do innych metod powierzchownych.
Metoda ta jest szczególnie polecana pacjentom o cienkiej lub nieregularnej rogówce, w korekcji małych i średnich wad wzroku. To doskonała metoda dla osób uprawiających sporty oraz zawody kontaktowe.
Na zakończenie zabiegu zakładana jest soczewka opatrunkowa na okres 5-7 dni.

Metoda EBK
W metodach powierzchniowej EBK chirurg usuwa nabłonek, aby odsłonić głębsze warstwy rogówki.
Po przygotowaniu pola pod działanie lasera po raz kolejny sprawdzany jest program korekcji, przeznaczony dla konkretnego pacjenta. Następnie lekarz prosi, aby przez chwilę patrzeć w świetlny punkt, podczas gdy za pomocą lasera excimerowego modelowana jest powierzchnia. Wiązka światła laserowego w delikatny sposób odparowuje nadmiar tkanki, kształtując i wyrównując tym samym powierzchnię rogówki.
Polecana jest szczególnie przy skrajnie cienkich rogówkach, małych wadach lub u osób, u których zachodzi duże ryzyko częstych urazów oka (np. sporty ekstremalne, zawody o dużym ryzyku wystąpienia obrażeń ciała, itp.).
Na zakończenie zabiegu zakładana jest soczewka opatrunkowa na okres 5-7 dni.

Po zabiegu
Całe przygotowania oraz zabieg laserowej korekcji wad wzroku trwa kilkanaście minut i są bezbolesne. Po zabiegu udasz się do pokoju relaksacyjnego, gdzie przez około jedną godzinę Twoje oczy odpoczną, a po tym czasie czeka Cię pierwsza kontrola lekarska. Następnie otrzymasz wypis lekarski, niezbędny zestaw kropli z antybiotykiem oraz zasłonki na oczy, a lekarz prowadzący ustali z Tobą terminy kolejnych spotkań kontrolnych.