Najbliższa dekada przyniesie istną wojnę o talenty, kompetencje i wydolność pracowników większości branż.

Powodem jest mniejszy przyrost naturalny i rozwój technologii, a jednocześnie pracodawcy w coraz większym stopniu będą brali pod uwagę kompetencje miękkie.

manager_5Do miękkich kompetencji zaliczamy obok zdolności przywódczych i wielu innych wyraźnych cech czy talentów także mniejsze, niezwykle ważne i determinujące nasz standard życia: umiejętność koncentracji czy umiejętność uczenia się.

– Rynek pracy zarówno globalny, jak i polski się zmienia. Zmiany obserwujemy już od kilkunastu lat, choć nie są one aż tak dynamiczne, jak mogłoby się wydawać. Za kilka lat pewne funkcje przejmą roboty i awatary – ocenia Magdalena Warzybok, członek europejskiego zespołu ekspertów Aon Hewitt.

Tymczasem nie od dziś wiadomo, że istnieje ogromny związek między niedogodnościami jakie niosą ze sobą wady wzroku i choroby oczu, a produktywnością, motywacją, koncentracją i uczeniem się. Choćby astygmatyzm, który niezwykle często jest bagatelizowany, a jest przyczyną ogromnej dekoncentracji, bólu, a w efekcie spadku wydajności i atrakcyjności na rynku pracy.

skup się– Co ciekawe, kompetencją, na którą obecnie nie zwraca się szczególnej uwagi, ale która będzie coraz ważniejsza, jest umiejętność skupienia się. W świecie technologii i przeskakiwania z zadania na zadanie pracodawcy poszukują takich osób, które potrafią się skoncentrować na jednym przez dłuższy czas – podkreśla Magdalena Warzybok.

Zdaniem specjalistów Aon Hewitt rynek pracy w Polsce będzie coraz bardziej podobny do zachodnioeuropejskiego u amerykańskiego, gdzie pracodawcy coraz częściej rywalizują o kandydatów, oferują nie tylko wyższe pensje, lecz także bonusy pozapłacowe, jak choćby zabiegi laserowej korekcji wzroku LASIK, z czym spotykamy się także w naszym ośrodku Laguna Medical. Będzie to coraz bardziej widoczne, zwłaszcza że pogłębia się kryzys demograficzny.

GUS obliczył, że w 2035 roku Polacy w wieku produkcyjnym będą stanowić 64 proc., a w 2060 – 54 proc. (obecnie ok. 70 proc.). Starczowzroczność stanie się więc w Polsce problemem globalnym, a leczenie starczowzroczności, czyli leczenie prezbiopii z użyciem lasera, stanie się jeszcze bardziej popularne, a w wielu wypadkach niezbędne dla kontynuowania kariery zawodowej.

– Wraz ze zmianami demograficznymi będzie rosła presja, żeby coraz bardziej wychodzić naprzeciw oczekiwaniom nowego pokolenia. Presja nie jest jeszcze tak duża, jak np. w Rosji, gdzie w ciągu kilkunastu lat zniknie kilkanaście milionów osób, ale polscy pracodawcy już powinni się szykować – podkreśla Warzybok.

eyeballSpołeczne zmiany i rozwój technologii zwiększają zapotrzebowanie na nowe zawody i umiejętności, jednocześnie sprawiają, że usługi medyczne takie jak laserowa operacja oczu stają się bliższe i bardziej dostępne dla większej liczby potrzebujących. Znacznie poprawił się też dostęp do wiedzy na ten temat, dzięki czemu upadły mity i przekłamania na temat metod SBK LASIK, LASIK, LASEK

czy EBK. Najwyższej klasy technologie pomagają nam dobrać odpowiednie metody i przywrócić oczom ich sprawność, a naszym pacjentom zwiększać ich umiejętności miękkie i zachować atrakcyjność na rynku pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres mailowy nie będzie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit