Na pewno masz dość spędzania połowy wolnego czasu na szukaniu zaginionych okularów albo płynu do czyszczenia „kontaktów”. Wiele osób wspomina, jak wkurzające były małe rzeczy związane z noszeniem okularów, takich jak konieczność noszenia ze sobą ściereczki do czyszczenia okularów i irytacja, jeśli takiej nie było pod ręką. Albo parujące po wejściu do ciepłego pomieszczenia szkła. No i… czy na pewno lubisz pchać sobie do oka palec z małą soczewką?

„Kłopotliwe” to nie tylko kwestia pewnych niewygód, które sumując się znacznie obniżają komfort życia, ale też przełożenie na względy bezpieczeństwa. Jak to rozumieć? Dla przykładu: kierowca z wadą wzroku to nie rzadkość, jednak kiedy zastanowić się ilu z tych kierowców, którzy noszą na co dzień okulary korekcyjne i nie powinni ich raczej zdejmować, przy ostrym słońcu zakłada lecznicze okulary przeciwsłoneczne? Lub też, ilu nie wie, że powinni takie mieć, ponieważ promienie słoneczne mogą być tak samo niebezpieczne jak kałuża oleju czy oblodzone pobocze, a kupione modne i z filtrem nie są niestety tym, co jest gwarancją bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Nawet jeśli kierowca ma przeciwsłoneczne okulary korekcyjne, nadal pozostaje kwestia kłopotliwej zmiany jednych na drugie, pamiętania o nich itd. A jeśli kierowca stosuje soczewki kontaktowe? Oczywiście kwestia niewygody nam odpada, ale… Amerykańscy policjanci prowadzili w latach 90 różne badania statystyczne dotyczące nietypowych przyczyn wypadków drogowych, szukając odpowiedzi na niewyjaśnione tragiczne wypadki. Analizując podobne zdarzenia, których kierowca i pasażerowie mogli opowiedzieć co się wydarzyło, jasne stało się, że za wiele dramatów odpowiadają… papierosy, osy i pająki w kabinie samochodu, oraz soczewki kontaktowe z którymi z jakiejś przyczyny zmagał się kierowca (na przykład podwinięcie się soczewki).

Na koniec warto zaznaczyć, że to nie wada wzroku jest odpowiedzialna za wypadki – to ludzie z wadą wzroku, którzy niewłaściwie się zabezpieczają są za nie odpowiedzialni.

Dodaj komentarz

Twój adres mailowy nie będzie opublikowany. Oznaczone pola są wymagane *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

clear formSubmit