W przypadkach, gdy niemożliwe jest przeprowadzenie zabiegu laserowej korekcji wzroku, np. ze względu na zbyt cienką rogówkę, lub gdy pacjent cierpi już z powodu presbiopii i chciałby dobrze widzieć we wszystkich odległościach, rozwiązaniem może być wszczepienie zaawansowanej technologicznie soczewki wewnątrzgałkowej (IOL). Efekty dobrego widzenia zarówno bliży jak i dali można uzyskać dzięki soczewce wieloogniskowej klasy premium o tajemniczej nazwie AcrySof® IQ ReSTOR® . 

Soczewka taka dzięki odpowiedniej budowie oraz specjanym prążkom ma możliwość zmieniania mocy optycznej w zależności od odległości, na którą patrzymy, czym naśladuje funcję naszej własnej soczewki, dlatego często nazywana jest także pseudoakomodacyjną.

Inną metodą mogącą pomóc osobom z krótkowzrocznością oraz presbiopią jest wytworzenie monowizji w wyniku zabiegu laserowej korekcji wzroku. Różnica polega na efekcie, jaki chce się uzyskać. Laserowa korekcja wady wzroku ma na celu wyrównanie widzenia, tak by pacjent widział najlepiej w dal. W przypadku występowania presbiopii i zastosowania tzw. monowizji celowo pozostawia się częściową wadę jednego oka, tak aby było przystosowane do patrzenia do bliży. Opisana technika może znaleźć zastosowanie w wybranej grupie pacjentów, o czym decyduje lekarz podczas kwalifikacji. Wiele osób jednak nie toleruje takiego rozwiązania, więc warto decyzję o wytworzeniu monowizji poprzeć próbą takiego rozwiązania za pomocą odpowiednio dobranych soczewek kontaktowych.