Cross-linking: sposób na stożek rogówki

Zabieg wykonywany w Pomorskim Centrum Zdrowia Laguna Medical od początku 2013 roku zmienia swoiste właściwości biomechaniczne rogówki, poprawia jej wytrzymałość mechaniczną, a w efekcie wzrost siły rogówki pozwala zahamować progresję stożka rogówki.

CROSS LINKING (inaczej Xlinking)– sieciowanie krzyżowe włókien kolagenowych ryboflawiną (C3-R).

Zabieg przeprowadzany jest w sali operacyjnej w sterylnych warunkach. Zazwyczaj wykonuje się zabieg każdego oka oddzielnie, chociaż istnieje także możliwość zrobienia Cross Linkingu jednocześnie na obu oczach. Leczenie odbywa się w znieczuleniu miejscowym za pomocą kropli wpuszczanych do oka.

Istnieją dwie metody wykonywania zabiegu: z usunięciem nabłonka lub z pozostawieniem warstwy nabłonka. O tym, która z tych metod będzie w przypadku danego pacjenta wskazana i przyniesie lepsze rezultaty zdecyduje lekarz operator, kwalifikujący do zabiegu.

Pierwszy etap to przygotowanie rogówki. W zależności od metody pozostawia się nabłonek lub usuwa się go, zwykle do tego celu używamy najnowocześniejszego urządzenia zwanego Epi Clear firmy Orca Surgical. Jest to jedyny dynamiczny epikeratom, który w bezpieczny i szybki (8 sekund) sposób usuwa nabłonek pozostawiając pole idealnie czyste i gładkie. W następnym etapie powierzchnię oka (rogówkę) traktuje się przez 20 minut  kroplami do oczu z ryboflawiny oraz wystawia  ją na działanie światła UVA na kolejne 20 minut. Zatem leczenie trwa około jednej godziny na jedno oko. Jeśli wykonuje się zabieg na dwoje oczu, czasy nakładają się na siebie, dzięki czemu ogólny czas zabiegu jest krótszy.

Po zabiegu stosuje się antybiotyki w kroplach do oczu oraz opatrunek z soczewek kontaktowych, które to zostają usunięte w trakcie wizyty kontrolnej, zwykle w trzeciej dobie.

 

Umów się na kosultację

W Laguna Medical!