Fakty i mity:

1. Zabieg laserowej korekcji wzroku można wykonać laserem ekscimerowym albo femtosekundowym.

MIT

Lasery ekscimerowy i femtosekundowy są wykorzystywane w zabiegach laserowej korekcji, ale służą do innych celów. Do skorygowania wady niezbędny jest laser ekscimerowy, za pomocą którego zmieniana jest krzywizna rogówki na zasadzie odparowywania tkanki po uderzeniu w nią zimnej wiązki lasera. Wszystkie zabiegi laserowej korekcji wymagają użycia powyższego lasera.

Z kolei laser femtosekundowy w zabiegach korekcji laserem jest wykorzystywany jedynie do wytworzenia platka rogówki, aby odsłonić pole pod działanie lasera ekscimerowego. Zastosowanie femto-lasera podwyższa znacznie cenę zabiegu. Nie zostało udowodnione, czy metoda z zastosowaniem lasera femtosekundowego jest bezpieczniejsza od innych metod. Proces gojenia natomiast jest szybszy przy zastosowaniu tradycyjnej metody LASIK.

2. Trzeba mieć ukończone 18 lat, aby móc przejść zabieg korekcji wzroku.

FAKT

Osiągnięcie odpowiedniego wieku jest istotne z punktu widzenia trwałości efektów zabiegu. Oko człowieka rośnie zwykle do czasu zakończenia dojrzewania, a jeśli rośnie to znaczy, że wada jaka się do tej pory wykształciła w okresie rozwoju może się jeszcze zmienić. Dlatego drugim czynnikiem warunkującym możliwość wykonania zabiegu jest stabilność wady.

3. Lekarze chodzą w okularach, bo zabieg jest niebezpieczny.

MIT

Lekarze, tak jak każdy człowiek dokonują wyboru. Niektórzy z nich dobrze czują się w okularach, inni mają bardzo małą wadę wzroku, której nie potrzebują korygować, a pewna grupa może mieć przeciwwskazania do zabiegu. To, że znany Ci lekarz nosi okulary, nie znaczy, że nie ma lekarzy, którzy przeszli korekcję wzroku. Zapewniamy, że tacy istnieją.

4. Wada wzroku powraca.

MIT 

Wada wzroku nie powraca, natomiast przeprowadzenie zabiegu nie gwarantuje, że nigdy nie będzie konieczności stosowania korekcji okularowej. Zwykle po 40 roku życia pojawia się presbiopia, która w związku z pogorszeniem się akomodacji, wymaga stosowania okularów do czytania. Wtedy możemy wykonać zabieg wszczepienia soczewek ReSTOR.

5. Po przejściu laserowej korekcji wzroku, nie można zakładać szkieł kontaktowych.

MIT 

Szkła korekcyjne nie będą Ci już potrzebne, ale jeśli chciałbyś nosić, np. kolorowe soczewki, możesz. Nie ma przeszkód, żeby korzystać z kontaktów, jednakże pamiętaj, aby zostały dobrane przez specjalistów i dbaj o ich higienę.

6. Nie można wykonać laserowej korekcji wzroku, gdy ma się zaćmę.

FAKT 

Zaćma jest przeciwwskazaniem do zabiegu, natomiast w przypadku jej występowania można wszczepić w trakcie zabiegu usuwającego zmętniałą soczewkę implant wieloogniskowy i dzięki niemu skorygować swoją wadę wzroku i co więcej, pozbyć się okularów do czytania.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Po prostu napisz do nas jakie masz wątpliwości. Ułatwisz sobie wybór!

Imię i nazwisko (wymagane)
[text* your-name]

Adres email (wymagane)
[email* your-email]

Temat
[text your-subject]

Treść wiadomości

Jeśli szukasz rozwiązania, chcesz dokonać właściwego wyboru, to nie słuchaj plotek i nie kieruj się podpowiedziami znajomych, tylko poradź się specjalisty!
Krzysztof

Umów się na kosultację

W Laguna Medical!