Dobre pomysły na krótkie letnie wypady

Zamek w Malborku

Wznieśli go na prawym brzegu Nogatu Krzyżacy w okresie od 3 ćw. XIII w. do poł. XV w. Wyraźnie gotycki, warowny i otoczony fosą, wzniesiony w kilku etapach od przez zakon krzyżacki. Był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, rezydencją królów polskich i siedzibą władz Prus Królewskich.

Został zniszczony w 1945, ponownie rekonstruowany od 1947; w 1949 wpisany do rejestru zabytków, w 1994 uznany za pomnik historii, w 1997 wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO; od 1961 siedziba Muzeum Zamkowego w Malborku. Jest to największy ceglany zamek Europy i świadectwo potęgi Zakonu Krzyżackiego.

Tropical Islands (koło Berlina)

Wszystko co najlepsze w tropikach w jednym miejscu. W Tropical Islands znajdziecie klimat z regionów Azji, Pacyfiku, Afryki i Ameryki Południowej, a temperatura powietrza jest zawsze jednakowa: 26 °C.

To miejsce powstało by rozpieszczać gości w każdym wieku. Słynne atrakcje Tropical Islands to wodna kraina, świat zabaw dla dzieci, największy Las Tropikalny świata pod dachem, Wioska Tropikalna z budowlami wzorowanymi na oryginalnych. Czeka na Was 197 pokoi i bungalowow oraz liczne namioty w dwóch obozowiskach graniczących z Lasem Tropikalnym.

Odwiedź oficjalną stronę Tropikalnej Wyspy:

www.tropical-islands.de

Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie

znajduje się na wyspie Stumholmen w miejscowości Karlskrona. Muzeum sięga tradycją do roku 1752 roku i jest miejscem, w którym pokazana jest historia szwedzkiej marynarki wojennej.

Początki muzeum sięgają roku 1752, kiedy to ówczesny król Adolf Fredrik stworzył komnatę modeli. Znajdowały się tam modele statków i konstrukcji, które były w tamtych czasach budowane, by testować różne rozwiązania techniczne i konstrukcje statków.

Dziś, te fascynujące i szczegółowo dopracowane modele stanowią podstawowe eksponaty muzeum, wraz z galionami wystawionymi w sławnej sali Galjonshall oraz jedną z najwspanialszych kolekcji statków-muzeów.

Oficjalna strona Marinmuseum Karlskrona:

www.marinmuseum.se

Muzeum Marynarki Wojennej jest częścią instytucji Państwowe Muzea Morskie, wraz z Vasamuseet i Sjöhistoriska museet. Muzeum Marynarki Wojennej odwiedza około 200 000 zwiedzających rocznie, z czego około 30 procent to goście zagraniczni, przede wszystkim Niemcy i Duńczycy, ale również wielu Polaków.

Do Karlskrony najłatwiej i najszybciej dostać się można promem z Gdyni. To będzie dodatkowa atrakcja wycieczki, a przy okazji można zwiedzić Trójmiasto.

Zamek Czocha

Zamek Czocha położony jest w miejscowości Sucha (Czocha) nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Jego pierwotną nazwą był Czajków (1329: castrum Caychow), przed rokiem 1945 Tzschocha.

Malownicze zabudowania zamku były tłem powstania filmów: Gdzie jest generał?, Wiedźmin, Legenda, Poza Lasem Sherwood (Beyond Sherwood Forest) oraz seriali Tajemnica twierdzy szyfrów, Dwa światy (Spellbinder), Święta wojna oraz Pierwsza miłość.

Oficjalna strona Zamku Czocha:

www.zamekczocha.com

Ciechocinek

Ciechocinek to miasto uzdrowiskowe. Znajdziecie tu szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe (wczasowo-turystyczne), zakłady przyrodolecznicze, pijalnię wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Słynne są ciechocińskie parki, skwery i dywany kwiatowe.

Najbardziej znaną atrakcją Ciechocinka są oczywiście tężnie solankowe.

Duży Park Zdrojowy w północnej części uzdrowiska powstał na przełomie 1875 – 1876 roku w stylu krajobrazowym. Rosną tam m.in. kłęk kanadyjski, korkowiec amurski, miłorząb dwuklapowy.

Oficjalna strona Uzdrowiska Ciechocinek:

www.uzdrowiskociechocinek.pl/