Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia, inaczej starczowzroczność (presbyopia), nie jest wadą wzroku ani patologiczną zmianą, a skutkiem naturalnego procesu starzenia. Jest to naturalny stan, który dotyka duży odsetek osób, zazwyczaj po czterdziestym roku życia, ale granica wiekowa jest obecnie coraz niższa.

Za pojawianie się problematycznej dolegliwości jest odpowiedzialna  substancja białkowa, która osadzając się na soczewce sprawia, że soczewka staje się większa i traci elastyczność, a przez to soczewka ma mniejszą zdolność akomodacji i ostrego widzenia z bliskich odległości.

prezbiopia01

Na początku odsuwamy na dalszą odległość gazetę lub książkę. Litery widziane z bardzo bliska stają się rozmazane i nieostre. Trudniej też wykonujemy niektóre czynności, gorzej idzie nam szycie czy haftowanie. Oczy szybciej się męczą, zazwyczaj po kilku stronach lektury musimy ją przerwać. Uczuciu przemęczenia często towarzyszą też bóle głowy. Objawy te są szczególnie dokuczliwe dla osób, które są zmuszone do długotrwałego koncentrowania wzroku na bliskich przedmiotach, np. w przypadku pracy przed monitorem komputera.

 

prezbiopiaTaki stan objawia się osłabieniem zdolności dobrego widzenia obiektów dalekich oraz bliskich. Szczególnie uwidacznia się to przy postrzeganiu przedmiotów z niewielkiej odległości. Pojawiają się kłopoty z czytaniem, szyciem, korzystaniem z telefonu komórkowego czy pracą na komputerze.

Osoby, które nosiły wcześniej okulary, są zmuszone do korzystania wymiennie z dwóch par. Istnieją także inne metody walki z problemami widzenia. Jednym z popularnych rozwiązań stają się szkła dwuogniskowe z wyraźną poprzeczną linią, która oddziela górną część (do patrzenia w dal) od dolnej (do patrzenia z bliska). Jednak jest to rozwiązanie, które zapewnia jedynie korekcję do dali i bliży, gdyż przez takie szkło, posiadające także strefę martwą, ograniczone jest dobre widzenie obszarów pośrednich. Całkowicie problem eliminuje refrakcyjna wymiana soczewki, czyli zabieg chirurgiczny opierający się na wymianie własnej soczewki na sztuczną, wieloogniskową. Równocześnie możliwa jest korekcja istniejących wcześniej wad wzroku.

[vc_cta h2=”Umów się na kosultację” h2_google_fonts=”font_family:Merriweather%3A300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C700%2C700italic%2C900%2C900italic|font_style:700%20bold%20regular%3A700%3Anormal” h4=”W Laguna Medical!” h4_google_fonts=”font_family:Merriweather%3A300%2C300italic%2Cregular%2Citalic%2C700%2C700italic%2C900%2C900italic|font_style:400%20regular%3A400%3Anormal” txt_align=”center” style=”flat” color=”blue” el_width=”xs” add_button=”bottom” btn_title=”Skontaktuj się z nami” btn_shape=”round” btn_color=”turquoise” btn_align=”center” btn_i_type=”monosocial” btn_i_icon_monosocial=”vc-mono vc-mono-retweet” css_animation=”appear” btn_link=”url:http%3A%2F%2Flagunamedical.pl%2Fokulistyka%2Fkontakt%2F|||” btn_add_icon=”true” use_custom_fonts_h2=”true” use_custom_fonts_h4=”true” css=”.vc_custom_1522062668358{padding-top: 15px !important;padding-right: 15px !important;padding-bottom: 15px !important;padding-left: 15px !important;}”][/vc_cta]